Geberit Sovent – Perfektná kanalizácia pre výškové budovy.

November 1, 2015 - rubrika: ARCHITEKTÚRA, Inžinierské siete, KONŠTRUKCIE, STAVBA, Stavebné materiály - autor: Vladimír Valent

Geberit-Sovent-Front Tvarovky Geberit HDPE Sovent zabezpečujú vyrovnávanie tlaku vo zvislom odpadovom potrubí výškových budov, a tým zvyšujú jeho kapacitu a kompletne nahrádzajú doplnkové vetracie potrubie. Tým umožňujú znížiť náklady na realizáciu kanalizačného systému vo výškových budovách.

Výzva pre odborníkov na hydrauliku

V bežnom kanalizačnom potrubí začínajú od určitej výšky platiť zvláštne zákony prúdenia. Rýchlo sa meniaci tlak môže viesť k tomu, že sa obsah ležatého potrubia v dôsledku vysokého podtlaku alebo pretlaku vo zvislom odpadovom potrubí vysaje dovnútra alebo naopak vytlačí von. Obe situácie sú veľmi nežiaduce. Aby sa týmto prípadom predchádzalo, má mnoho výškových budov až príliš veľkoryso dimenzované zvislé odpadové potrubie a naňho v pravidelných intervaloch napojené paralelné vetracie potrubie.

geberit-sovent-porovnanie

Porovnanie výkonnosti napríklad bytového domu s 93 poschodiami a so 6,2 stavebnej jednotky na poschodí

Geberit know-how v praxi

S tvarovkou Sovent vyvinul Geberit cenovo nenáročnú a technicky perfektnú alternatívu k bežným kanalizačným systémom vo výškových budovách. Geberit Sovent zabraňuje hydraulickému „zablokovaniu“ v odpadovom potrubí a tým zvyšuje jeho prietokovú kapacitu. Zároveň Sovent zaisťuje cirkuláciu vzduchu medzi ležatým a zvislým potrubím. V dôsledku toho je paralelné vetracie potrubie zbytočné. Okrem toho prepážka zabraňuje prenikaniu peny alebo vodnej hmly do kanalizačných odbočiek.

Nová tvarovka Sovent – účinnejšia vďaka riadenej rotácii

Geberit teraz účinnosť tvarovky Sovent ešte vylepšil. Nejde o žiadny nový trik. Keď chcete vyprázdniť fľašu s vodou čo najrýchlejšie, obrátite ju hrdlom dole a pomaly s ňou otáčate. Tým vznikne uprostred fľaše stĺpec vzduchu, ktorý vyrovnáva tlak a výrazne urýchli proces vytekania.

Print

Porovnanie prúdenia odpadovej vody v bežnom potrubí a v potrubí s tvarovkou Sovent

24 metrov vysoká testovacia veža

Počas optimalizačných prác na tvarovke Sovent DN 100 sa špecialisti spoločnosti Geberit v odbore prúdenia inšpirovali práve týmto javom a vyvinuli v hornej časti tvarovky asymetrické prehnutie. To uvedie vodu do rotačného pohybu a vytvorí uprostred rúry nepretržitý stĺpec vzduchu, ktorý zaistí vyrovnávanie tlaku v potrubí. Po dôkladných počítačových simuláciách boli prototypy optimalizovaných tvaroviek Sovent skúšané na 24 metrov vysokej veži s odpadovým potrubím. „Naša skúšobná veža má rovnakú výšku ako osemposchodová budova. Vzhľadom na to, že sa tvarovky Sovent používajú v kanalizačných systémoch výškových budov, bolo dôležité vykonávať skúšky práve za takýchto podmienok. To nám umožnilo vyhodnotiť dopad tvarovky Sovent na zvýšenie kapacity celého kanalizačného systému“, vysvetľuje AbdullahÖngören, vedúci sekcie Basic Sanitary Technology v spoločnosti Geberit.

geberit-sovent-sovent-high-power

Tvarovka Geberit Sovent

Dvanásť litrov za sekundu

Skúšky na skúšobnej veži potvrdili výsledky počítačových simulácií – nová hydraulicky optimalizovaná tvarovka Sovent má o viac než 30% vyššiu prietokovú kapacitu. Tvarovky Geberit HDPE Sovent sa používajú vo výškových budovách na napájanie pripojovacích kanalizačných potrubí na jednotlivých poschodiach na zvislé odpadové potrubie. Vďaka patentovanej technológii prúdenia môže odpadové potrubie s priemerom DN 100 pri použití nových tvaroviek Geberit Sovent dosiahnuť prietokovú kapacitu dvanásť litrov za sekundu. V bežnom odpadovom systéme by bolo potrebné odpadové potrubie DN 150 a doplnkové vetracie potrubie DN 80. Úspory materiálu a nákladov v dôsledku použitia tvaroviek Sovent sú preto značné.

Pevné a systémovo plne kompatibilné

Tvarovka je vyrobená z odolného plastu PE-HD a môže sa zvárať s odpadovými rúrami Geberit PE alebo Geberit Silent-db20. Vzniknutý spoj je absolútne tesný a odolný voči tlaku.

geberit-sovent-soventhighpower

Tvarovky Geberit HDPE Sovent zabezpečujú vyrovnávanie tlaku vo zvislom odpadovom potrubí výškových budov.

Ďalšie informácie: www.geberit.sk/sovent

geberit

Add Comment RegisterZanechaj komentár

_________________________

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.


(vyžadované)

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>