Chránime životy

Apríl 21, 2015 - rubrika: ARCHITEKTÚRA, Inžinierské siete, KONŠTRUKCIE, STAVBA, Technické zariadenie budov - autor: Inzercia

Geberit Preplachovanie Front Hygienické preplachovanie Geberit s novou riadiacou jednotkou a senzorovou technológiou. Pokiaľ voda v potrubných rozvodoch stagnuje, môže to viesť k jej mikrobiologickej kontaminácii a rozmnoženiu baktérií rodu Legionella. Hygienické preplachovanie Geberit je spoľahlivou zárukou hygienickej výmeny vody v rúrach. Jeho široká škála možných nastavení, kompaktná konštrukcia a inovatívne riadiace technológie predstavujú nové štandardy v odbore. Pre jednoduchšie sprevádzkovanie môžu inštalatéri pohodlne nastaviť novú jednotku preplachovania na svojom mobilnom telefóne pomocou aplikácie Geberit SetApp a preniesť toto nastavenie do riadiacej jednotky cez Bluetooth.


Baktérie a patogény, napríklad Legionelly, prítomné v rozvodoch pitnej vody predstavujú vážnu hrozbu pre ľudský život. Počas sprchovania sa človek môže nakaziť vdýchnutím drobných kvapiek kontaminovanej vody. Stagnácii vody účinne zabraňuje odskúšaná a osvedčená jednotka hygienického preplachovania Geberit, ktorá zaistí spoľahlivú výmenu vody v rizikových miestach vnútorného vodovodu. S inovovanou jednotkou hygienického preplachovania možno naprogramovať individuálny spôsob preplachovania. Inštalatéri môžu nastaviť preplachovací proces tak, aby bol riadený v závislosti na čase, objeme, teplote alebo spotrebe vody a spĺňal tak špecifické požiadavky daného systému. Vďaka teplotným a prietokovým senzorom je vodovod preplachovaný iba nevyhnutným množstvom vody. Medzi typické oblasti použitia patria hotely a penzióny, nemocnice a domovy dôchodcov, školy, športové haly, kasárne alebo rekreačné objekty. V takýchto budovách sa niekedy nepoužívajú celé úseky potrubia po dobu aj niekoľkých mesiacov. Nová jednotka hygienického preplachovania dodáva do potrubia v pravidelných intervaloch čerstvú vodu a tak zamedzuje jej mikrobiálnej kontaminácii.

„Vodu v systéme vnútorného vodovodu treba pravidelne meniť, aby Legionelly a iné baktérie nemali čas a príležitosť sa množiť. To môže prebiehať počas normálneho používania vodovodu alebo prostredníctvom jednotky automatického preplachovania Geberit,“ hovorí produktový manažér z firmy Geberit Ing. Peter Mésároš. „Pokiaľ do rozvodov opakovane vstupuje čerstvá voda, Legionelly sa nemôžu premnožiť nad bežnú neškodnú úroveň. Túto úlohu plní práve hygienické preplachovanie Geberit. Preplachuje rúry plne automaticky a tým spoľahlivo zaisťuje pravidelnú výmenu stagnujúcej pitnej vody.“

Ovládanie cez smartphone

Geberit kompletne prepracoval riadiacu elektroniku preplachovacej jednotky, aby bola schopná sa vysporiadať s najrôznejšími situáciami. Všetky základné nastavenia a parametre daného systému možno naprogramovať pomocou smartphonu. Aplikácia s názvom Geberit SetApp je k dispozícii zdarma. Riadiaca jednotka je schopná spracovať signály z rôznych interných a externých senzorov. Inštalatéri môžu k jednotke pripojiť až štyri senzory v závislosti od typu inštalácie:

  • Maximálne dva vonkajšie senzory objemového prietoku (po jednom na každú potrubnú prípojku), ktoré zmerajú, koľko vody preteká v určitom úseku potrubia a určí tak skutočnú spotrebu vody
  • Vonkajší teplotný senzor, ktorý meria teplotu vody v danom úseku potrubia
  • Vnútorný senzor objemového prietoku zaznamená presný objem vody vymenený pomocou hygienického preplachovania

Táto technológia umožňuje konfigurovať preplachovanie podľa času, prietoku, teploty a spotreby.

Integrácia do systému správy budov

Inštalatérska firma môže zapojiť novú jednotku preplachovania Geberit do systému správy budovy (BMS) cez štandardné rozhranie (RS485 alebo digitálne I/O) a ovládať ju tak centrálne. To je výhodné predovšetkým vo veľkých budovách, kde sú rôzne úseky potrubia monitorované niekoľkými preplachovacími jednotkami. Naopak, v menších budovách je jednotka preplachovania obsluhovaná úplne autonómne (napríklad v rekreačnej chate). Tieto rôzne prevádzkové režimy („master“ alebo „slave“) riadiaca jednotka rozpozná automaticky.

Oproti iným riešeniam na trhu má hygienické preplachovanie Geberit mimoriadne kompaktnú konštrukciu s integrovanou zápachovou uzávierkou. Jednotka môže byť súčasťou inštalačných systémov Geberit GIS a Duofix, ale môže byť nainštalovaná aj nezávisle od systémovej technológie Geberit v akejkoľvek murovanej konštrukcii alebo stene postavenej suchým procesom. Jednotka hygienického preplachovania vyhovuje požiadavkám triedy protipožiarnej odolnosti F30 a F90 podľa DIN 4102-2 a požiadavkám na protihlukovú izoláciu podľa DIN 4109.

Hygienické preplachovanie v kocke

Príklady prevádzkových režimov jednotky hygienického preplachovania

Riadené podľa času:

Preplachovanie po dobu 10 minút každú stredu o 11 hod. dopoludnia.

+ Jednoduchá inštalácia

- Zbytočná spotreba vody, pokiaľ je vodovod dostatočne preplachovaný v rámci bežného používania

Riadené podľa teploty:

Pokiaľ teplota v potrubí na studenú vodu presiahne 20 °C, preplachovať pokiaľ neklesne teplota opäť pod 15 °C

+ Spoľahlivá kontrola teploty

+ Úspora vody, pretože nedochádza k žiadnemu zbytočnému preplachovaniu

Riadené podľa prietoku:

Pokiaľ za posledných 24 hodín nepretieklo potrubím viac než 100 litrov vody, preplachovať až kým nebude dosiahnutý prietok 100 litrov.

+ Spoľahlivá kontrola prietokového objemu

+ Úspora vody, pretože nedochádza k žiadnemu zbytočnému preplachovaniu

BMS – systém správy budov:

Zaznamenať teplotu studenej vody počas prevádzky ohrevného systému a udržovať ju pod 20 °C

+ Flexibilita riadenia a zber údajov

+ Centrálny monitoring cez BMS

geberit-preplachovanie-gis-strip

Hygienické preplachovanie Geberit integrované do vodovodného potrubia – ako tu v inštalačnom systéme Geberit GIS – zaručí, že pitná vody zostane v rúrach vždy čerstvá a mikrobiologicky nezávadná.

-

geberit-preplachovanie-legionella-microscopy

Legionella – baktérie rodu Legionella má v Európe každý rok na svedomí tisíce ľudských životov. Touto baktériou sa možno nakaziť jedine vdýchnutím, napríklad počas sprchovania. Hygienické preplachovanie Geberit predchádza premnoženiu patogénnych organizmov pravidelnou výmenou vody v potrubí.

-

geberit-preplachovanie-gis-with-smartphone

Jednoduché nastavenie – inštalatéri nastavujú riadiacu jednotku pomocou svojho smartphonu v aplikácii SetApp určenej špeciálne na hygienické preplachovanie Geberit

-

geberit-preplachovanie-temperature-sensor

Presné merania – riadiaca jednotka je schopná spracovať údaje z rôznych vnútorných a vonkajších senzorov. K jednotke možno pripojiť až štyri senzory.

-

geberit-preplachovanie-volumetric

Nepríjemná teplota pre mikroorganizmy – hygienické preplachovanie Geberit meria pomocou senzoru teplotu vody a dokáže ju regulovať cieleným preplachovaním. Tak zabraňuje premnoženiu choroboplodných zárodkov.

-

Viac informácií nájdete na www.geberit.sk/hygiena

geberit

 

 

Skupina Geberit s globálnou pôsobnosťou je lídrom na európskom trhu sanitárnych výrobkov. Geberit funguje ako ucelená skupina s veľmi silným lokálnym pôsobením vo väčšine krajín Európy a poskytuje prvotriednu kvalitu v oblasti sanitárnych technológii a kúpeľňovej keramiky. Produkcia pozostáva z 35 výrobných závodov, pričom 6 sa nachádza v zámorí. Centrála spoločnosti sa nachádza v Rapperswil-Jona vo Švajčiarsku. Skupina Geberit zamestnáva 12 000 zamestnancov vo vyše 40 krajinách a dosahuje čisté tržby vo výške 2,9 miliardy švajčiarskych frankov. Akcie Geberit sú kótované na burze SIX Swiss Exchange a od roku 2012 sú akcie Geberit zahrnuté v SMI (Swiss Market Index).

Add Comment RegisterZanechaj komentár

_________________________

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.


(vyžadované)

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>