„Titanic Belfast“, Severné Írsko

December 1, 2013 - rubrika: ARCHITEKTÚRA, Zaujímavé stavby - autor: Inzercia

Titanic-Belfast-Geberit-Pluvia-Front100 rokov po potopení Titaniku bolo v Belfaste otvorené múzeum venované príbehu tohto slávneho zaoceánskeho parníku, a to priamo na mieste, kde bol Titanic kedysi postavený. Náročnou úlohou odvodu dažďovej vody zo strechy bol poverený Geberit.

Trvalo tri roky, kým bolo múzeum dokončené – rovnako dlho sa staval aj samotný Titanik. Štyri stavebné konštrukcie pripomínajúce provy lodí sa smelo týčia k nebu a sú rovnako vysoké, ako bola prova skutočného Titaniku. Zo širokého panoramatického okna na hornom poschodí sa tak návštevníkom naskytne rovnaký rozhľad ako pasažiérom Titaniku v roku 1911. Na fasády použili architekti 3 000 hliníkových dosiek, ktoré odrážajú svetlo prichádzajúce zo všetkých uhlov, takže sa trblieta ako ľadovec na slnku.

titanic-belfast-geberit-pluvia-02

Budova má fascinujúce interiéry.

Dobrodružná cesta časom

V deviatich výstavných sálach na šiestich poschodiach o ploche viac ako 14 000 m2 sa odvíja príbeh o legendárnom Titaniku. Nájdete tu pôsobivo predstavené jednotlivé fázy jeho krátkej existencie od stavby lode až po jej potopenie a objav vraku v roku 1985. Návštevníci sa tiež zoznámia s historickým pozadím doby a dozvedia sa viac o sociálnych a ekonomických podmienkach v Belfaste začiatkom 20. storočia. Architekti pokračovali s lodnou tematikou aj pri navrhovaní interiéru. Návštevníci múzea sa vydajú na vzrušujúcu cestu časom. Verná replika slávneho Veľkého schodišťa a kajút im pomôžu sa preniesť do doby pred 100 rokmi. Oceľové nosníky vo vstupnej hale evokujú atmosféru lodenice a lodnej strojovne.

„Štvrť Titanik“

Po hospodárskom poklese Belfastu v 60. rokoch 20. storočia a po desiatkach rokov nepokojov sa situácia v meste po podpísaní mierovej zmluvy v roku 1998 obrátila k lepšiemu. V centre vyrástli luxusné obchodné centrá a ulice ožili množstvom reštaurácii. V roku 2002 boli bývalé prístavné doky lodenice Harland & Wolff, ktorá mimochodom existuje dodnes, premenované na „Titanic Quarter“. Bývalé nevzhľadné nábrežie prešlo jedným z najväčších projektov regenerácie mestského verejného priestranstva v Európe a zaplnilo sa novými stavbami viacúčelovéhošportového centra, filmových štúdií, bytových domov, hotelov a univerzitného areálu. Múzeum „Titanic Belfast“, ktoré by malo podľa odhadov prilákať až 400 000 návštevníkov ročne, je vnímané ako prirodzené centrum tejto štvrte.

titanic-belfast-geberit-pluvia-04

Tu bol Titanik pred 100 rokmi postavený: Muzeum Titanic Belfast vyrástlo na mieste lodeníc Harland & Wolff.

Náročné odvodnenie strechy

Realizácia neobvyklej strešnej konštrukcie, ktorá kopírovala provu lode, nebola jednoduchá. Architekti sa rozhodli použiť pre odvodnenie strechy systém Geberit Pluvia, ktorý funguje na princípe podtlaku. Vďaka vysokej prietokovej kapacite môže Geberit Pluvia odvádzať dažďovú vodu aj z veľ kej plochy strechy prostredníctvom jedného zvislého odpadu, čo uľahčuje projektovanie, skracuje dobu výstavby a minimalizuje množstvo potrubia uloženého v zemi. „Vzhľadom na množstvo vody, ktoré by sa odvádzalo, by konvenčné odvodnenie strechy gravitačným spôsobom nebolo vôbec možné,“ vysvetľuje Angus Waddington, spoločník firmy Todd Architects. „Taktiež nebolo možné použiť bežné bezpečnostné prepady, pretože by narušili geometriu fasády a nepriaznivo by ovplyvnili vzhľad budovy.“

„Pred nami stál nekompromisný termín dokončenia a jeden z najzložitejších projektov, na akom firma Harvey Group kedy pracovala. Budova totiž musela byť otvorená k 100. výročiu spustenia Titaniku na vodu,“ hovorí Robert Hall, pracujúci ako Senior Manager v inštalatérskej firme Harvey Group.

titanic-belfast-geberit-pluvia-01

Presná kópia kajuty Titaniku.

titanic-belfast-geberit-pluvia-03

Tu bol Titanik pred 100 rokmi postavený: Muzeum Titanic Belfast vyrástlo na mieste lodeníc Harland & Wolff.

geberit

Add Comment RegisterZanechaj komentár

_________________________

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.


(vyžadované)

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>