Poraďte si so znečistenými žalúziami

September 13, 2013 - rubrika: KONŠTRUKCIE, NEWS, STAVBA, Tlačové správy, Výplne otvorov - autor: Inzercia

Zaluzie-Lamelland-FrontŽalúzie pôsobia na prach a špinu ako magnet na železo. Ich pravidelné čistenie vás môže stáť veľa energie a s výsledkom stále nemusíte byť úplne spokojní. Prinášame vám preto niekoľko užitočných rád, ako postupovať pri čistení žalúzií tak, aby sa nepoškodili a pritom dosiahnuť požadované výsledky.

Vysávač alebo bavlnená rukavica

Ak sú žalúzie len jemne zaprášené, na ich vyčistenie vám postačí klasická prachovka (najlepšie elektrostatická) alebo vysávač s kefovou násadkou. Lamely žalúzií jednoducho zavriete a začnete vysávať od najvrchnejších lamiel smerom nadol. Každú lamelu prejdete kefkou pozdĺžne tak, že vystriedate všetky polohy žalúzií.

Skúsiť môžete aj bavlnenú rukavicu alebo špeciálnu rukavicu z elektrostatických mikrovlákien. Rukavicou jemne stlačíte lamelu medzi dvoma prstami a tak prejdete po jej celej dĺžke. Výhodou tejto techniky je, že môžete regulovať tlak vyvíjaný na lamelu a tak si poradíte aj s jemnými usadeninami.

Pri ľahšom znečistení žalúzií si môžete pomôcť tiež hubkou namočenou do teplej vody. Počas umývania lamiel hubku pravidelne žmýkajte v teplej vode, aby ste špinu neprenášali na ďalšie lamely. Pomôcť si môžete neagresívnymi čistiacimi prostriedkami alebo jemnou kefou.

Zaluzie-lamelland-01

Na zažratú špinu so sprchou

Obzvlášť špinavé bývajú žalúzie v kuchyni a kúpeľni – vo vlhkom prostredí sa špina z interiéru prichytí na lamely oveľa ľahšie ako v suchom. Pri takomto znečistení vám predchádzajúce techniky čistenia nemusia stačiť. V tomto prípade sa odporúča žalúzie zvesiť a očistiť ich v kúpeľni alebo na záhrade.

Ak sa rozhodnete pre kúpeľňu, budete potrebovať dva S-háčiky, ktorými žalúzie prichytíte na závesovú tyč. Takto zavesené žalúzie osprchujete v každej polohe – tak z nich odstránite povrchové usadeniny prachu a zvlhčíte ťažko zanesené miesta. Potom siahnete po špongii alebo kefke a budete postupovať rovnako ako v predošlých prípadoch. Pri čistení môžete použiť aj neagresívne čistiace prostriedky, mydlovú vodu alebo vodu zmiešanú s octom.

Po dôkladnom vyčistení lamiel zo všetkých strán žalúzie dôkladne osprchujete a necháte vyschnúť alebo ich utriete uterákom. Týmto spôsobom by sa vám malo podariť odstrániť aj tie najťažšie znečistenia.

Vertikálne žalúzie môžu byť problém

Pri čistení vertikálnych žalúzií budete musieť byť opatrnejší. Neodporúča sa ich zvesovať z okna a už vonkoncom by sa nemali prať v práčke – látkové lamely by mohli zmeniť veľkosť, ale tiež by mohli prísť o protihmyzové prísady. Ak je pri čistení lamiel nevyhnutné použiť čistiaci prostriedok, naneste ho iba na handričku a tou opatrne lamelu očistite. Vertikále žalúzie by sa mali pravidelne vysávať, aby ste sa vyhli ťažkému znečisteniu.

Rada na záver

Pri čistení interiérových alebo vonkajších žalúzií berte ohľad na materiál, z ktorého sú vyhotovené. Drevené žalúzie by ste vodou mohli poškodiť, takisto aj látkové vypraním v práčke. Ak máte k vašim žalúziám návod, podrobne si preštudujte odporúčania a varovania týkajúce sa ich čistenia, vyhnete sa tak prípadným škodám. Ak máte pochybnosti, aký postup môžete pri čistení žalúzií použiť, kontaktujte priamo výrobcu.

Add Comment RegisterZanechaj komentár

_________________________

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.


(vyžadované)

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>