EUROSTAV 01-02/2013 – Bývanie v rodinnom alebo bytovom dome

Február 22, 2013 - rubrika: EUROSTAV, LITERATÚRA - autor: EuroStav

Eurostav FrontOdborný časopis Eurostav Vám vo svojom novoročnom vydaní prináša tieto zaujímavé okruhy tém: zdroje vykurovania a ohrevu teplej vody; materiály a technológie pre riešenie fasád, striech, okien, dvier, vrát, balkónov a terás; humanizácia obytného prostredia, debarierizácia, úprava okolia, okrasné záhrady, detské ihriská, drobná architektúra, parkovanie a garážovania, osvetlenie…


Plávajúci nízkoenergetický dom na Váhu

Tento prvý plávajúci nízkoenergetický rodinný dom na Slovensku vznikol spojením predstáv klienta a znalostí skúsených lodných architektov. Želaním klienta bolo, aby sa nemusel každý víkend sťahovať z mesta k vode. Dom sa skladá z dvoch navzájom posunutých kvádrov, čím je vytvorená horná terasa s výhľadom na vodu a breh a zároveň čiastočne prekrytá spodná terasa so vstupom. Nadstavba je riešená ako nízkoenergetická drevostavba s medziľahlou tepelnou izoláciou a odvetranou drevenou fasádou.

Dom je určený na celoročné bývanie štvorčlennej rodiny. Do domu sa vchádza na nábrežnej strane po mostíku cez vchodové dvere a zádverie priamo do obývacej miestnosti a ďalej do kuchyne s jedálňou. Vľavo za kuchyňou je sprcha, WC a technická miestnosť. Z obývačky vedú schody na hornú palubu (poschodie), do chodby a z nej do troch izieb, kúpeľne a WC. Dom disponuje technológiami ako sú: nútené vetranie s rekuperáciou, špeciálne podlahové vykurovanie, tepelné čerpadlo vzduch-voda na vykurovanie a ohrev teplej úžitkovej vody, vlastná čistiareň odpadových vôd integrovaná v jednom z pontónov. Vďaka použitým materiálom a špeciálnym technológiám bol plávajúci dom v 1. ročníku česko-slovenskej súťaže Building Efficiency Awards (BEFFA) odbornou porotou ocenený v regionálnom kole za najzaujímavejší z hľadiska architektúry a energetických úspor.

plavajucidomnavahu

 

Továreň No. 8 – návrat k tradícii

Osvietený investor dokáže navrátiť život i ducha miesta aj do továrne, ktorá bola predurčená na zbúranie. Príkladom je Továreň No. 8 v Humpolci. Objekt bol v dezolátnom stave a bez pamiatkovej ochrany. Vo väčšine prípadov končia takéto stavby pod buldozérmi, no táto sa stala symbolom mesta. Spája minulosť a súčasnosť do jedného homogénneho celku. V prvej fáze opráv išlo len o svojpomocné úpravy nevyhovujúcich objektov a odstraňovanie nefunkčných prístavieb. V roku 1998 bola dokončená oprava továrnikovej vily. Až v roku 2009 bol architektonickej kancelárii OK Plan Architects zadaný projekt na celkovú rekonštrukciu areálu továrne.

Na tomto prípade možno vidieť, že je nutná angažovanosť architektov aj osvieteného investora, aby sa rekonštrukcia takéhoto industrálneho objektu podarila. Mesto získalo ďalší symbol a zaujímavý prvok vo svojej štruktúre, ktorý láka najmä odbornú verejnosť. Z architektonického hľadiska je areál vhodne zjednotený motívom šedého náteru v kombinácii s hrdzavejúcim plechom a dodáva celému priestoru jedinečnosť a moderný vzhľad. Hrdza zároveň prepožičiava stavbám patinu veku, ktorá im náleží.

tovaren-no-8

 

OBSAH
EDITORIAL
 • Pár dní ilúzií…
DISKUSNÉ FÓRUM
 • Aký by mal byť nový stavebný zákon?
UDRŽATEĽNOSŤ VO VÝSTAVBE
 • Ako firmy prispievajú k šetreniu energiami – HELUZ
BÝVANIE
 • Od univerzálneho k originálnemu, nové trendy bývania na Slovensku
 • Nové právne a technické predpisy pre energetickú hospodárnosť budov
 • Bývanie v hybridných domoch
 • Bývanie pre chudobných a udržateľnosť
 • Energetické a environmentálne hodnotenie bytových domov
ARCHITEKTÚRA
 • Plávajúci nízkoenergetický dom na Váhu
VÝSTAVBA VO SVETE
 • Prvý certifikovaný pasívny dom v Aichachu
PRIPRAVOVANÉ INVESTÍCIE
 • Obytné veže v Soule, Kórea
INDUSTRIÁL
 • Továreň No. 8 – návrat k tradícii
KONŠTRUKCIE A ARCHITEKTÚRA
 • Konštrukcia pre Mestskú tržnicu v Bratislave
DREVENÉ KONŠTRUKCIE
 • Výstava „Stavať s drevom – Cesty do budúcnosti“
MOSTY
 • Kovové priehradové oblúkové mosty
CENOTVORBA
 • Vplyvy pôsobiace na výšku rozpočtu rodinného domu
INFOSERVIS
PREHĽAD

es_1a2_titulka

Add Comment RegisterZanechaj komentár

_________________________

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.


(vyžadované)

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>