Pure Pavilion – miesto minulosti i budúcnosti

Január 26, 2013 - rubrika: ARCHITEKTÚRA, Zaujímavé stavby - autor: Vladimír Valent

PurePavilion FrontPevnosť Diemerdam je súčasťou obrannej línie v Amsterdame, ktorá sa nedávno dostala do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. To viedlo k myšlienke zmodernizovať pevnosť Diemerdan a sprístupniť ho pre návštevníkov. Existujúce bunkre a pevnosť strážneho domčeka boli obnovené v roku 2006.

Emma architects boli vybraní, aby z Fort Diemerdam vytvorili Pure Pavilion pre konanie miestnych súkromných i verejných akcií. Pure Pavilion je vyhradený iba pre firemné a súkromné ​​akcie, ako sú prezentácie výrobkov, stretnutia, firemné akcie a svadby. V lete sa  každú nedeľu stáva z pavilónu miesto, kde sa každý cíti ako doma: mladí a starí si môžu vychutnať sezónne jedlá na čerstvom vzduchu, ochutnávky špecialít a kultúrny program s divadlom a hudbou. Pure Pavilion stojí na mieste bývalého úkrytu pre vojakov.  Konštrukcie pôvodného úkrytu tvoria základový kameň pavilónu. Okolo základu je umiestnená drevená stena, ktorá chráni toto prekrásne miesto. Dizajn je inšpirovaný zvlnenými tvarmi okolitej krajiny. Otvory v šikmej stene poskytujú nahliadnutie do zátoky na ostrove Pampus.

Situácia pevnosti Diemerdam

Pobrežná pevnosť Diemerdam je súčasťou obrannej línie v Amsterdame. Bývalá obranná línia v okolí hlavného mesta bola postavená v rokoch 1880 a 1914. Obranná línia sa skladá zo 46 pevností, hrádzí a priepustí asi 15 kilometrov od Amsterdamu, ktoré by po úmyselnom zaplavení chránili mesto Amsterdam. Zapísaním do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCOO  sa od roku 1996 stala obranná línia v Amsterdame chránenou kultúrnou pamiatkou.

Stadsherstel Amsterdam NV sa stal majiteľom pevnosti Diemerdam v roku 2006. Spoločnosť chcele vytvoriť kultúrne prostredie priamo v pevnosti tak, aby tu mali užívatelia a návštevníci možnosť získať informácie o pevnosti a obrannej línii v Amsterdame. Taktiež chceli využíť priestor pevnosti pre akcie ako sú open air divadlo, prednášky a koncerty. Za týmto účelom bol vytvorený návrh na obnovenie existujúcich budov, spevnených plôch, okolitej prírody a bývalého strážneho domčeka. Návrh bol odmietnutý vybranou radou pre obnovu danej pamiatky. Vznikla požiadavka rady, aby bola  historická budova prestavaná na niečo nové, čo vloží do pevnosti kus budúcnosti.

Architektúra

Emma architects z Amsterdamu sa s novými požiadavkami pustili opäť do práce. Architekti sa museli popasovať s myšlienkou, ako vytvoriť v starej chránenej pamiatke niečo nové. Emma architects začali hľadať spôsoby, ako súčasne predstaviť budúcnosť aj minulosť. Základom bolo pozitívne vyjadriť nádych futurizmu a zároveň zachovať silný význam minulosti. Našli prepojenie medzi históriou pevnosti a krajinou čo ju obklopuje. Prepojenie sa volá "kringenwet" (zákon kruhov). Tento zákon vyžaduje aby všetky budovy v okolí strelnice boli skonštruované z dreva. Keď sa nepriateľ priblížil k pevnosti, nenašiel v miestných budovách žiadne krytie, pretože drevené stavby netvorili pre strelnicu takmer žiadnu prekázku. Miestne budovy boli drevené, boli dovolené základy z kameňa do výšky maximálne 600 mm. Túto stopu z minulosti preniesli architekti do svojho návrhu modernizácie pevnosti.

Drevená stena domčeka je postavená pozdĺž rysov okolitej krajiny. Holandskí inžinieri pracovali na výškach a úpravách násypov a valov, ktoré si vyžadujú vojenskú presnosť pri tvarovaní svahov do kriviek. Svahy a valy by mali strategicky schovať vojakov a delostrelectvo z dohľadu nepriateľa. Drevená fasáda sa nakláňa dopredu a dozadu, ohyby umiestňujú budovu hlboko v pevnosti. Tento tvar hrá s krajinou. Otvory v stene ponúkajú pre návštevníkov na poschodí pohľad zameraný na opevnenie, bunkre, nebo a pohľad na obzor. Diferenciácie výšok a otvorov vytvárajú dynamický hru.

Pod pavilónom je veľký suterén, ktorý je ponorený do svahu jedného zemného valu. To umožnilo realizáciu zadného vchodu, mimo pavilónu, smerom k ceste. Tak pavilón rieši krajiny na všetkých svetových stranách. Technické vybavenie objektu je tiež integrované do zemných valov. Pavilón je vybavený tepelnými čerpadlami vzduch – vzduch. Drevená fasáda je obložená prírodným šindľom (40 000 kusov). Vzhľadom k premenlivej orientácii, bude fasáda prirodzene meniť farbu. Vzhľad budovy je definovaný podľa sklonu fasády k nebu alebo zemi, orientácii na juh alebo sever, alebo prevládajúceho smeru vetra.

Interiér

Interiér pavilónu je robustný a autentický tak, ako je jeho okolie. Majiteľ Sander Walta skombinoval nábytok z farebnej talianskej dizajnovej značky Moroso s tradičnými drevenými prvkami Simons Houtwerk a inovatívnym dizajnovým osvetlením od Flos. Interiér je koncipovaný extrémne flexibilne, pre každý typ akcie môže byť ľubovoľné prispôsobený. S čerstvými regionálnymi a sezónnymi produktmi od Paviljoen Puur sa podáva jedlo pre každú príležitosť, či už je to luxusná večera alebo neformálne grilovanie. To umožňuje plne využiť neobmedzený potenciál tohto miesta.

O stavbe

 • Názov stavby: Pure Pavilion
 • Miesto stavby: Overdiemerweg 37, Diemen, Holandsko
 • Funkcia: reštaurácia, kultúrne stredisko
 • Dátum návrhu: 2006-2010
 • Dátum výstavby: 2011-2012
 • Prevádzkovateľ: Puur Produkties bv
 • Architekti: Emma architecten
 • Majitel: Stadsherstel Amsterdam N.V.
 • Stavebný inžinier: Breed Integrated Design
 • Projektant vzduchotechniky: Ingenieursbureau Linssen bv
 • Sadové a parkové úpravy: Arda
 • Fotografie JLM: John Lewis Marshall
 • Fotografie JvH: John van Helvert
 • Dodávateľ stavby: JC Nieuwenhuizen bv
 • Technické vybavenie stavby: Goorhuis installatietechniek bv, Jonker bv
 • Elektrické inštalácie: Schoonderbeek installatietechniek

S láskavým dovolením (Courtesy of) EMMA architecten

One thought on “Pure Pavilion – miesto minulosti i budúcnosti

 1. Oleg hovorí:

  Krásne, myslím že by sa na slovensku mohli inšpirovať kreativitou a čistou pracou!

Add Comment RegisterZanechaj komentár

_________________________

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.


(vyžadované)

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>