Južné mesto – Bratislava – Petržalka

Apríl 27, 2010 - rubrika: ARCHITEKTÚRA, Bytové stavby, NEWS, Občianské stavby, Polyfunkčné stavby, Zaujímavé stavby - autor: Vladimír Valent

JužneMesto Front Bratislava sa od nepamäti ťahá na juh k slnku. Meandre Dunaja, lužné lesy a lúky vždy ponúkali prirodzený priestor pre budúce generácie Bratislavčanov. Práve na tomto mieste vyrastie Južné mesto. Hlavnou víziou Južného mesta je rovnováha. Rovnováha medzi prírodou a človekom, medzi pokojným životom v kontakte s prírodou a moderným životným štýlom.

Južné mesto leží na okraji Petržalky – južne od Panónskej cesty, na východ od Umelého kopca a cesty na Jarovce. Svojou rozlohou a komplexnosťou predstavuje jeden z najväčších projektov na Slovensku. Unikátna je aj vynikajúca dostupnosť po diaľnici D4, Dolnozemskej a Panónskej ceste. V jeho samotnom centre má ústiť dráha očakávanej bratislavskej rýchlodráhy.

JužneMesto02

Cieľom projektu je vytvoriť ikonu, významné mestské centrum v South City, v blízkosti Petržalky, poskytnúť pestrú a trvalú zmes využitia, príležitostí a vybavenia pre moderný štýl života v tomto priestore, dobre fungujúcu viac-uzlovú dopravnú infraštruktúru, zvýrazniť mestskú štruktúru s kvalitnými budovami a zmyslom pre miesto.

Kompaktné mesto

Je dôležité, že toto významné nové centrum mesta bude mať bohatú, navrstvenú a rozmanitú zmes využitia. Úspešným mestám sa darí, keď sú skôr rozmanité ako jednoduché, ktoré sú večer opustené. A týmto sa stáva žiaducim priestorom k žitiu, nakupovaniu, stretávaniu, zotrvávať v ňom, odpočívať alebo pracovať. Bude mierkou pre nový mestský vývoj v strednej Európe.

JužneMesto03

 JužneMesto04

Život

Nové vysoko kvalitné domy s očami do ulice a vnútroblokov počas dňa i noci. Takéto kvalitné apartmány v centre mesta, obklopené strešnými záhradami, dajú pravý zmysel štýlu nového mestského centra. Južné Mesto poskytne celý rad rezidenčných typov od apartmánu v centru pre jednotlivcov, páry a rodiny až po mestské vily utvárajúce malú mestskú štvrť na východnej strane v prekrásnom rozvinutom okolí Dunaja. Bývanie bude orientované na maximálny výhľad, ako na východ, tak na západ s maximálnym slnečným a denným svetlom a zámerom bude udržať si spoločnosť. Budú tu obchody, reštaurácie a služby zamerané na pomoc miestnym obyvateľom spoločne so školami a spoločenskými zariadeniami.

Obchody

Nový obchodný prvok v centre inšpirujúceho mestského centra 21. storočia nastaví nový štandard s medzinárodnými značkami. Na rozdiel od bežných obchodných centier v Bratislave by to malo byť vysoko účinné s jednoduchou a čitateľnou formou pôdorysov s vynikajúcimi priehľadmi a jednoduchým pohybom. Mal by umožniť široké spektrum obchodov a rôznorodý druh zákazníkov.

JužneMesto05

Bývanie v Južnom meste

Južné mesto ponúka široké spektrum bývania – od menších bytov pre mladých až po mestské vily a rodinné domy v prírode. Nosnou myšlienkou projektu Južné mesto je urbanizmus, ktorý Vás neženie preč z miest kde bývate. Obyvatelia budú mať všetky služby a obchody v pešej vzdialenosti. Ulice, námestia a parky sa stanú živým miestom pre stretávanie a relax. Výstavba bytov začína súčasne v troch územiach (zóna A, zóna B, zóna C), na ktoré bol projekt rozdelený.

JužneMesto06   JužneMesto07

Zóna A

Terasovité rezidenčné domy s orientáciou na juh, smerom na parkovú zeleň a jazierka. Dostupné bývanie európskej kvality s dobre nastavenými veľkosťami bytov a atraktívnou cenovou ponukou Zóna A sa nachádza na západnej časti Južného mesta.

Zóna B

Rezidencie s príjemnou ľudskou mierkou a zelenými bezpečnými dvormi. Byty sú orientované na mestský park a živý bulvár s obchodmi a kaviarňami. Ideálne bývanie pre mladých i rodiny, menšie byty za dostupné ceny.

Zóna C

Slnečnice predstavujú úplne novú životnú úroveň pre všetkých. Jedinečná poloha v prírode lužných lesov s vynikajúcimi možnosťami relaxu a zároveň blízkosť centra hlavného mesta poskytujú unikátne podmienky bývania tým, ktorí uprednostňujú moderné trendy domova.

Blízkosť prírody spojená s novou štruktúrou členenia obytných častí dodá slnečniciam zaujímavý priestor pre zábavu, šport a relax a splní tak aj tie najprísnejšie parametre očakávaní. Príkladom je jazierko naprojektované priamo v areáli slnečníc, blízkosť lesa, či priame napojenie na petržalskú hrádzu. Práve poloha predurčuje slnečnice, aby boli zaradené medzi zelené časti Bratislavy.

Slnečnice ponúknu maximálny komfort pre všetkých bez rozdielu nárokov na veľkosť a štýl bývania. Široká ponuka nízkoenergetických bytov a rodinných domov v mimoriadnom prevedení splní kritériá aj náročných záujemcov. Výhodnosť bývania slnečníc podčiarkuje aj využitie alternatívnych ekologických zdrojov, ktoré zároveň výrazným spôsobom znížia výdavky domácností.

JužneMesto08

 JužneMesto09

Na území o rozlohe takmer 5 ha bude postavených 70 rodinných domov v radovej zástavbe rozdelených do blokov po 2, 4 a 6 objektoch a 192 jedno až päťizbových bytov v nízko podlažných obytných domoch s výborným dispozičným riešením a racionálnym prevedením pôdorysov bez hluchých miest. Zároveň bol vytvorený priestor aj na rekreačnú zónu s malým jazierkom a ihriskom pre deti, ktoré umocnia pohodu domova. Miestom pre oddych však bude nielen okolitá príroda, ale aj kaviarne a obchody v prízemných častiach vilových domov.

Začína sa stavať

Prvá časť multifunkčnej zóny na okraji bratislavskej Petržalky získala územné rozhodnutie a priblížila sa realizácii. Ide o časť C1, ktorú pripravuje slovenské Cresco blízko hrádze a Rusovskej cesty.

Ďalšie časti v réžii Cresca i druhého investora – írskej Quinlan Private Golub zatiaľ majú len súhlasné stanoviská magistrátu metropoly.

Celé pripravované Južné Mesto (podľa staršieho názvu South City) zároveň prechádza konkrétnejšou prípravou architektúry a investori prezentujú nové vizualizácie. Partneri si nedávno projekt rozdelili, írska skupina robí západnú časť, slovenský partner východnú. Získaný dokument platí pre najvýchodnejšiu časť zóny s menšími by tovými domami.

JužneMesto01

Informácie o stavbe

 • Projektant: Compass s.r.o., Bajkalská 29/e, 821 01 Bratislava
 • Autori: Ing. Arch. Juraj Benetin, Ing. Arch. Miroslav Čatloš, Ing. Arch. Ján Droždiak,
 • Ing. Arch. Miroslava Gašparová, Ing. Arch. Matej Grébert
 • Investor: Cresco Group, Avestus Real Estate
 • Poloha: Južný okraj Bratislavy
 • Rozloha: 93 hektárov
 • Počet obyvateľov: cca 15 000
 • Počet bytov: 7 500
 • Počet parkovacích miest: 20 000 (80% podzemných)
 • Predpokladaná doba výstavby: 2010 až 2025
 • Odhadované náklady na výstavbu: 1,5 mld. eur

BIBLIOGRAFICKÉ ZDROJE:

 1. , www.juznemesto.sk
 2. , http://www.cresco.sk/Projects_Detail.aspx?project=south_city
 3. , TREND reality, http://reality.etrend.sk/byvanie/juzne-mesto-v-predaji-do-vianoc.html
 4. , Obrázky: www.juznemesto.sk – sekcia Galéria

4 thoughts on “Južné mesto – Bratislava – Petržalka

 1. anonim hovorí:

  Vyzera to velmi pekne a dobre len ci sa to vobec zacne stavat :)

 2. legnaw hovorí:

  @anonim
  samozrejme ze sa stavia…uz dva roky… v marci sa uz stahuju prvi obyvatelia http://goo.gl/1W7mp

 3. lope hovorí:

  Dalsi vychodnari sa nastahuju do uz aj tak preplnenej Petrzalky, a nastlacia svoje rite do krasnej prirody, aby ju znicili. hanba vam

 4. Katarina hovorí:

  Stavat stavaju. Ale co sposobuju a budu sposobovat v okoli cele roky? Ludia su uz uplne nestastni z hluku, prachu. Nocne brusenia betonov. Od siestej rana nadmerny hluk. Takto sa nestavia v civilizovanom svete!Ludia oproti v Petrzalke aj sa chcu odstahovat. Nikto ich byty nechce kupit kvoli hluku :-(

Add Comment RegisterZanechaj komentár

_________________________

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.


(vyžadované)

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>